Szövődmények

A gyomorégést és a reflux egyéb tüneteit minden esetben komolyan kell venni, a betegséget kezelni kell. Hosszú távon – kezelés nélkül – ugyanis a nyelőcsövet, a légcsövet és a szájüreget irritáló maró hatású gyomorsav számos súlyos szövődmény kialakulásához vezethet.

A reflux tünetei, első jelei számos kellemetlen panaszként jelentkeznek, a hosszú távon kezeletlen reflux azonban komoly, akár életveszélyes elváltozásokat is okozhat. Ezek közé tartoznak a nyelőcső fekélyek és a nyelőcsőrák.

Nyelőcső fekélyt okozhat a reflux
A nyelőcső nyálkahártyáján kialakuló krónikus gyulladás sebeket, fekélyeket okozhat, amelyek vérezhetnek, sőt esetenként akár súlyos vérveszteséghez is vezethetnek. A véres hányás mögött a nyelőcső fekély is állhat.

A fekélyek súlyos esetben heggel gyógyulnak, ezért a nyelőcső keresztmetszetének szűkítése révén tartós nyelési nehézséget idézhetnek elő.

Ha a visszacsorgó savas gyomortartalom bekerül a légutakba, az irritáció ott gyulladást okozhat. A gyulladás a légutak bármely szakaszán jelentkezhet, akár tüdőgyulladást is okozhat. A reflux miatt gyulladt szövetek beszűkítik a légjáratokat, így a gyulladás szövődménye lehet az asztma, a betegségre jellemző légszomjjal, zihálással.

A gyulladás olyan szerveket is érinthet, amelynél nem feltétlenül gondolunk a refluxra mint kiváltó okra. Gyanakodni lehet azonban a szerepére akkor, ha gyakori és makacs gége-, torok- vagy középfülgyulladás alakul ki. Gyakran ezek a betegségek is a reflux számlájára írhatóak.

Mivel a reflux rontja a légzés minőségét, éjjelente horkolást, alvásproblémákat idézhet elő. Előfordulhat, hogy akár a szívtáji problémák mögött is alvászavar, közvetve pedig a reflux betegség áll.

A nyelőcső daganatos elváltozása
A hosszú ideig kezeletlen reflux, az állandó irritációnak kitett nyálkahártya legsúlyosabb szövődménye egy ritka, de annál súlyosabb szövődmény, a nyelőcsőrák. A torok nyálkahártyáját irritáló, gyulladásban tartó gyomorsav ugyanis tartós elváltozást okoz a szövetekben, rosszindulatú daganatot előidézve.

A nyelőcsőrák rendszerint lassan, fokozatosan alakul ki a refluxos betegeknél. Előfutára az ún. Barrett-nyelőcső, amely a betegek 20-30 százalékánál alakul ki. Ez az állapot még nem jelent rosszindulatú daganatot, azonban a szakorvos már olyan szöveti elváltozásokat képes felfedezni kivizsgálás során, amely az esetek nagy részében később nyelőcsőrákhoz vezet.

Fontos tudni, hogy a nyelőcső károsodása sokszor idegi károsodást is eredményez, így a beteg nem feltétlenül érzi a reflux olyan tüneteit, mint például a torokfájdalom. Sok beteg így csak nyelési probléma esetén fordul orvoshoz, amely már sajnos az esetek többségében daganatot jelez.

A rákos megbetegedés megnövekedett kockázata, illetve a fent felsorolt egyéb súlyos szövődmények kialakulásának lehetősége jelzi, hogy a reflux betegséget komolyan kell venni! Csak így akadályozható meg a súlyos és kevésbé súlyos szövődmények kialakulása.

Forrás: WebBeteg